Saç Dökülmesinin Tedavi Yöntemleri

Saç dökülmesi günümüzde kadınlarda çok sık görüldüğü gibi erkeklerde de oldukça fazla rastlamak mümkün olmaktadır. Yaşı ilerlemiş olan beylerde daha çok görülen dökülme günümüzde yanlış beslenme sonucunda da gençlerde çok sık rastlanır. Aşırı dökülme ile karşılaşan bireylerin uzman bir doktora vakit geçirmeden görülmesi, dökülmenin sebeplerinin araştırılması ve hangi tedavi yöntemlerinin kullanılması gerektiğini bilmesi gerekmektedir. Bireylerin saç dökülmesi için öncelikle dermatoloji bölümüne görülmesi gerekmektedir. Hemen müdahale edilmeyen saç dökülmesinde ilerde kellik problemi görülmekte ve bu da cerrahi müdahale ile ancak baş edilmesi mümkündür.

Saç Tedavisi

Kansızlık, demir, çinko, vitamin eksikliğinde bireylerde görülen saç dökülmesinde uygun besin yöntemleri ile beslenme sonucunda önlemek son derece mümkün hal almaktadır. Demirden zengin olan proteinleri, demir kaynaklı besinleri, C vitamini, çinko kaynaklı besinleri, B6 ve B12 kaynaklı besinleri tüketmek saç dökülmesinin azalmasını sağlamaktadır. Besinlerin yanı sıra çeşitli vitamin, demir, çinko ve kan ilaçlarının da takviye olarak uzmanlar tarafından kullanılmasının tavsiye edilmesi sonucunda dökülmeyi önlemek mümkündür. Bazı şampuanlar kimyasal maddeler içerdiğinden saça zarar vererek zayıflayıp dökülmesine sebep olmaktadır. Bu sebepten dolayı çeşitli ucuz, basit ve saça uygun olamayan şampuanlar yerine bitkisel sabun ve şampuanların kullanılması saç dökülmesinin azalması hatta yok olmasına neden olmaktadır. Kişilerde görülen hormonel bozukluklarda ise uzmanlar tarafından saç tedavisi ile önlemek mümkün olmaktadır. Aşırı stres sonucunda dökülen saçlar için öncelikle stresi hayatımızdan çıkarmak saç tedavisi için oldukça önemlidir. Eğer birey bunu tek başına gerçekleştiremiyorsa bir uzmandan destek alarak stresi minimuma indirmeyi başarması gerekmektedir.

Tek başımıza aşırı saç dökülmesine karşı müdahale etmemiz mümkün değildir. Mutlaka bir uzmana görülerek hangi tedaviyi uygulayacağımızı ve ona göre ne yapmamız gerektiği hakkında bilgi sahibi olmamız gerekmektedir.