Saç Dökülmesi Sebepleri Nelerdir?

İster erkek ister kadın olun, saç dökülmesi herkeste ve her yaşta görülmektedir. Saç dökülmesinin birçok sebebi olabilir. Erkeklerde genelde genetik olsa da kadınlardaki sebepler çok fazla olmaktadır. Tabi ki saç dökülmesinin tedavisi vardır fakat erken başlamak ve sabır önemlidir.

Saçlar Neden Dökülür?

1. Beslenme Yetersizliği: Kişide D vitamini eksikliği var ise saç dökülmesi de görülebilir. Eğer kapalı ortamlarda çok duran biri iseniz ve kafa deriniz az miktarda güneş görüyorsa, bu da D vitamini eksikliğinizi açıklar. Böyle durumlarda D vitamini takviyesi almak zorundasınız. Ayrıca düzenli bir şekilde deniz ürünleri, sebze ve kırmızı et yemek saç dökülmesini ciddi oranda azaltmaktadır.
2. Hormonal Dengesizlik: 30 yaş ve üstü olan kadınların hormonlarında dengesizlik oluşmaya başlayabiliyor ve bu durum da saç dökülmesine neden olabiliyor. Bazı erkeklik hormonları hem erkek hem de kadın vücudunda bulunmaktadır. Yani bazı kadınlarda bu her iki cinste de bulunmakta olan hormonların dengesizliğinin başlaması, erkek tipi saç dökülmesine neden olabilir. Özellikle hormonal dengesizlikler en büyük saç dökülmesi sebeplerindendir.
-Tiroit Problemleri
-Polikistik Over Senfromu
Hamilelik
Doğum Kontrol Hapları
Menopoz
3. Yoğun Stres: Aşırı stres altında olmak saçların aniden dökülmesine yol açabilir. Dökülme süresi yaklaşık birkaç ay sürer ve stresi en aza indirmek saç dökülmesini de en aza indirmekte işe yarar.
4. Zehirli Kimyasallar İçeren Saç Ürünleri: Piyasadaki birçok şampuanda bulunan Sodyum Lauryl Sülfat, bağışıklık sistemimiz üzerinde zehirli bir etki bırakır ve aynı zamanda saç köklerine de ciddi zararı vardır. SLS içermeyen ve tamamen doğal olan şampuanlar kullanmak daha sağlıklı bir yöntemdir.
5. Aşırı Kilo Kaybı ve Şok Diyetler: Şok bir diyet uygulayarak ani kilo vermek saç dökülmesine neden olur. Neyse ki böyle durumlarda sağlıklı yemeye başladığınız an saçlarınız eski haline dönmüş olacaktır.
6. Sıkı Saç Şekilleri: Saçları sıkı ve ince örmek ya da sıkı at kuyruğu yapmak saça zarar verir. Saçlar böyle durumlarda nefes alamadıkları için dökülme riski çok fazla artar.

Bu Örnekler Saç Dökülmelerine İyi Gelir Mi?

Yukarıda verilen örnekler dikkate alınarak uygulamalar yapılırsa kesinlikle işe yarayacaktır. Saç dökülmesinin sebepleri kadar saç dökülmesi için çözüm de vardır. Unutmamak gerekir ki, saç dökülmesi bir hastalık değildir.