Mevsimsel Saç Dökülmesi

Mevsimsel Saç Dökülmesi Nedir?

Bahar aylarında vücudumuzda ortaya çıkan hormonal değişiklikler sebebiyle saç dökülmelerinde artış gözlenebilmektedir.

Mevsim değişiklikleri direk etki etmeselerde dolaylı olarak saç dökülmelerine sebep olabilmektedirler. Yapılan araştırmalar sonucu mevsim değişiklerinde dökülen saçlarımızın sayısı normale göre 2 kat artmaktadır. Mevsimsel saç dökülmeleri normal bir durum olup bir süre sonra dökülen saçlar kendiliğinden çıkmaktadır.

Fakat saçlarımızın dökülme sebebinin mevsim değişikleri mi yoksa başka bir etken mi olduğunu iyi saptamamız gerekmektedir.

Mevsimsel Saç Dökülmeleri Kaç Tele Kadar Normaldir?

Saç dökülmesinin mevsimsel olup olmadığını saptamak için basit bir yöntem bulunmaktadır. Saçlarınızı 2 veya 3 gün yıkamadıktan sonra saç çizginize elinizi hafif şekilde bastırarak 10 sefer arkaya doğru çekin.

Her seferde elinizde kalan saçları bir kenarda toplayıp ardından sayınız toplamda 10 telden daha az saçınız dökülmüş ise saç dökülmeniz normal düzeydedir. Eğer 10 telden fazla bir dökülme bulunuyor ise mevsimsel saç dökülmesi sorunu yaşanıyor olabilmektedir.
Doktorlar mevsim değişikliğinde 200 tele kadar dökülme olabileceğini belirtmektedirler. Daha fazlası ise başka sebeplerden dolayı kaynaklanabilmektedir.

Yaz ve kış aylarında saçlar diğer mevsimlere oranla daha fazla yıprandıkları için mevsimsel saç dökülmeleri artış göstermektedir.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Tedavisi

Mevsimsel saç dökülmesi yaşayan kişilere doktorlar vitamin ve mineral alımını arttırmalarını ve beslenmelerine dikkat etmelerini ve düzenli saç bakımı yapmalarını önermektedirler. Özellikle çinko, protein ve b12 yönünden zengin olan besinler mevsimsel saç dökülmesini engelleyici özellik göstermektedirler.

Mevsim değişikliği dönemlerinde sigara, alkol vb. kötü alışkanlıklar saç dökülmesini arttırabilmektedirler. Bu dönemde doktor tavsiyesi ile kullanılacak bir dermotolojik şampuan ve çeşitli saç bakım kürleri mevsimsel saç dökülmelerini ciddi oranda azaltabilecektir.

Mevsimsel saç dökülmelerinin etkenlerinden olan vitaminsizlik ve mineral alımındaki azlık kalıcı saç dökülmelerine sebep olabileceği için mevsimsel saç dökülmelerinin kaynağı tespit edilip tedavisi yapılmalıdır.